B3D2FE48-27B2-441D-AF0B-034E275AAE6A

شهر هوشمند از مدیریت شهری هوشمند آغاز می‌شود

امروز – هفتم خرداد-  به دعوت روابط عمومی شورا، مهمان جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس بودم. آنچه در بدو ورود بشدت نظر مهمان را به خود جلب می‌کرد نظم حاکم بر صحن بود، مساله‌ای که غالباً در مجامع اینچنینی نظیر صحن شورای اسلامی شهر تهران و همچنین صحن علنی مجلس شورای اسلامی به چشم نمی‌خورد. از ابتدای دوره پنجم شوراهای اسلامی شهر از تابستان سال ١٣٩۶ هوشمندسازی از شعارهای کلیدی مدیریت شهری کلانشهر‌ها بوده اما فاصله بین شعار و عمل به میزان باورمندی به استفاده از راهکارهای هوشمند بوده است.

نظم پیشتر ذکر شده بعنوان مشخصه صحن علنی شورای اسلامی شهر مشهد، محصول باورمندی مدیریت شهری این شهر به بهره‌برداری از همین راهکارهای هوشمند است. شورای اسلامی شهر مشهد از پیشرفته‌ترین سیستم اتوماسیون اداری که شامل امکان وقت‌گیری برای ارائه نظر موافق و مخالف و سوال و تذکر می باشد و این در حالی است که هنوز این امور در صحن علنی مجلس با بالا بردن کاغذ صورت می‌گیرد و همچنین مدیریت هوشمند دوربین‌ها بنا به فعال شدن میکروفن سخنرانی بهره می‌برد. این سطح از هوشمندی  به کمک تحقق وعده مهم‌تر مدیریت شهر مبنی بر ایجاد شفافیت و مبارزه با فساد اقتصادی آمده و امکان پخش مستقیم جلسات علنی شورای اسلامی شهر را با کیفیت کارگردانی شده ( و نه پخش موبایلی) را فراهم آورده است.

همچنین بهره‌گیری از راهکارهای هوشمند به کمک خبرنگاران حوزه شهری مستقر در شورا نیز آمده است. خبرنگاران می‌توانند متن‌های طرح‌ها و لایحه‌های مورد بحث را در مانیتورهای مستقر در جایگاه خبرنگاران مشاهده نمایند و به این ترتیب نیازی به جابجایی در صحن ندارند و همین مسأله به نظم حاکم بر صحن کمک شایانی می‌کند.

چنین رویکردی در بهره‌برداری از راهکارهای هوشمند این نوید را می‌دهد که می‌توان به آینده هوشمندسازی شهر مشهد خوش‌بین بود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *